You are here

ADVANCING THE ARTS ACROSS MARYLAND

2019 Maryland Poetry Out Loud Winners

2019 Maryland Poetry Out Loud Winners

March 04, 2019

March 4, 2019

 

2019 NATIONAL POETRY OUT LOUD WINNERS

 

Isabella Callery, Minnesota, 2019 National Poetry Out Loud Champion

Scottlynn Ernestine Ballard, Illinois (Second Place)

Alejandro J. Campo, Georgia (Third Place)

 

2019 MARYLAND POETRY OUT LOUD WINNERS

 

MARYLAND STATE FINALS

 

Maryland State Champion

Grace Knor, Tuscarora High School, Frederick County

 

Hanna Al-Kowsi, Marriotts Ridge High School, Howard County (Second)

Riley Marzola, Concordia Preparatory School, Baltimore County (Third)

 

REGIONAL WINNERS

 

REGION 1 (Northern and Western Maryland) Winners and State Semi-Finalists

 

Riley Marzola, Concordia Preparatory School, Baltimore County

Kate Maerten, Gerstell Academy, Carroll County

Grace Knor, Tuscarora High School, Frederick County

 

REGION 2 (Central and Southern Maryland) Winners and State Semi-Finalists

 

Poushali Banerjee, Centennial High School, Howard County

Jaylen Barrett, Reservoir High School, Howard County

Hanna Al-Kowsi, Marriotts Ridge High School, Howard County

 

REGION 3 (Eastern Shore) Winners and State Semi-Finalists

 

Jamera Christy, Kent County High School, Kent County

John Golladay, Saints Peter and Paul High School, Talbot County

(Megan) Quinn Onley, Pocomoke High School, Worcester County

 

SCHOOL WINNERS

 

Jamera Christy, Kent County High School              

John Golladay, Saints Peter and Paul High School              

Roxanne Chow, James M. Bennett High School   

(Megan) Quinn Onley, Pocomoke High School, Worcester County

Becca Gibbons, North Caroline High School

Logan Hedgecoth, Severna Park Senior High        

Chinyere Ukeje, Indian Creek High School             

Amelie Hallerman, Broadneck High School           

Ruiying Lai, Wilde Lake High School         

Poushali Banerjee, Centennial High School           

Jaylen Barrett, Reservoir High School      

Hanna Al-Kowsi, Marriotts Ridge High School      

Gillian Tomlinson, Brookewood School  

Sierra Skye Stubbs, Richard Montgomery High                  

Allison Latham, The King's Christian Academy

Riley Marzola, Concordia Preparatory School      

Shannon Trageser, Dulaney High School

Garrick Rodman, Hereford High School  

Judah Lyles, George Washington Carver Center for Arts and Technology 

Ben Ostrowski, Loyola Blakefield high School      

Kate Maerten, Gerstell Academy             

Katija Mirich, Oakdale High School           

Grace Knor, Tuscarora High School          

Shannon Sinnicki, Urbana High School                    

Aevin Mayman, Barbara Ingram School for the Arts          

Elijah Deardorff, Boonsboro High School

Claire Marlowe, Allegany High School