You are here

ADVANCING THE ARTS ACROSS MARYLAND

2017 Maryland Poetry Out Loud Winners

2017 Maryland Poetry Out Loud Winners

March 18, 2017
 

2017 MARYLAND POETRY OUT LOUD WINNERS

 

MARYLAND STATE FINALS

Maryland State Champion 

Angeline Faieq, George Washington Carver Center for Arts and Technology, Baltimore County 

Tanaka Mukudzavhu, Boonsboro High, Washington County (Second)

Nick Selser, James M. Bennett High, Wicomico County (Third)

 

REGIONAL WINNERS

REGION 1 (Northern and Western Maryland) Winners and State Semi-Finalists

Angeline Faieq, George Washington Carver Center for Arts and Technology, Baltimore County

Tanaka Mukudzavhu, Boonsoro High, Washington County

Erin Malagar, Parkville High School, Baltimore County

 

REGION 2 (Central and Southern Maryland) Winners and State Semi-Finalists

Natasha Mukuka, Thomas S. Wootton High School, Montgomery County

Katherine Cognard-Black, Leonardtown High School, St. Mary’s County

Sydney Grossman, Centennial High School, Howard County

 

REGION 3 (Eastern Shore) Winners and State Semi-Finalists

Amy Nguyen, Saints Peter and Paul High School, Talbot County

Katelynn Cherry, Saint Michaels High School, Talbot County

Nick Selser, James M. Bennett High School, Wicomico County

 

Wild Card Competition

Isaiah Thomas, Arundel High School, Anne Arundel County

 

SCHOOL WINNERS

Alex Berland, Wilde Lake High School, Howard County

Zach Bollinger, Loyola Blakefield High School, Baltimore County

Jeffrey Brown, Howard High School, Howard County

Ridhi Chaudary, Urbana High School, Frederick County

Katelynn Cherry, Saint Michaels High School, Talbot County

Katherine Cognard-Black, Leonardtown High School, St. Mary’s County

Lauren Cunningham, Northern High School, Calvert County

Vanessa Daelemans, Bowie High School, Prince George’s County

Joy Dewar, St. Mary’s Ryken High School, St. Mary’s County

Keira DiGaetano, Richard Montgomery High School, Montgomery County

Christian Due, Oakdale High School, Frederick County

James Duley, Southern High School, Anne Arundel County

Tyra Echevaria, Gerstell Academy, Carroll County

Angeline Faieq, George Washington Carver Center for Arts and Technology, Baltimore County

Alyssa Gross, Patuxent High School, Calvert County

Sydney Grossman, Centennial High School, Howard County

Shantelle Handy, Wicomico High School, Wicomico County

Audrey Jones, Mountain Ridge High School, Allegany County

Stephannie Joseph, Reservoir High School, Howard County

Rachel Larkin, Hereford High School, Harford County

Jan Lomahan, Heritage Academy, Washington County

Emma Longfellow, Huntingtown High School, Calvert County

Michael Loveless, The Homewood Center, Howard County

Tess McRae, Hammond High School, Howard County

Erin Malagar, Parkville High School, Baltimore County

Riley Marzola, Concordia Preparatory School, Baltimore County

Jacques Metayer, Washington County Technical High School, Washington County

Olivia Montes, Brookewood School, Montgomery County

Tanaka Mukudzavhu, Boonsboro High School, Washington County

Natasha Mukuka, Thomas S. Wootton High School, Montgomery County

Amy Nguyen, Saints Peter and Paul High School, Talbot County

Walden Peria, Broadneck High School, Anne Arundel County

Sean Priest, North Caroline High School, Caroline County

Sara Ritchie, Barbara Ingram School for the Arts, Washington County

Nick Selser, James M. Bennett High School, Wicomico County

Kyle Shreve, Tuscarora High School, Frederick County

Alex Stocksdale, Dulaney High School, Baltimore County

Isaiah Thomas, Arundel High School, Anne Arundel County

Cayla Turner, Indian Creek School, Anne Arundel County

Dena Wake, Severna Park High School, Anne Arundel County

Nick Warnick, Allegany High School, Allegany County

Caylee Winpigler, Walkersville High School, Frederick County

 

       

 

 

 

 

Media Contact: